Kuracje jadowe

A oto praktyczne wskazówki co do ilości zabiegów i użądleń w zależności od rodzaju schorzenia:

 •  Zapalenie wielostawowe i gościec zwyradniający kręgosłupa z neurologicznymi powikłaniami – ilość zabiegów do 20, a użądleń od 12-15.
 • Nerwobóle oraz zespoły bólowe korzeniowe – maksymalna ilość użądleń do 12, zabiegów od 12-15.
 • Zapalenia tętnic, zapalenia zakrzepowe żył – ilość zabiegów do 15, maksymalna ilość użądleń od 12-15.
 • Choroba nadciśnieniowa I/II – 10 zabiegów, 10 użądleń.
 • Łuszczyca, egzema– od 2 do 12 użądleń co drugi dzień, 11 zabiegów. Bardzo istotne w prewencyjnym postępowaniu przy przypadkowych użądleniach przez pszczoły jest umiejętne usuwanie z ranki aparatu żądłowego. W tym celu należy:
  • usunąć natychmiast aparat żądłowy z ranki przez wyskrobanie go paznokciem lub ostrym   narzędziem /scyzorykiem/.
  • nie wyciskać ani chwytać palcami żądła ponieważ w ten sposób wtłaczamy całą zawartość pęcherzyka jadowego do ranki.
  • w miejscu użądlenia zrobić okład z maści antyhistaminowej, lub domowym sposobem z octu, plastra cebuli, rabarbaru lub mydła.

Metoda pośrednia.

Podawanie surowego jadu liofilizowanego lub jego frakcji w injekcji podskórnej, lub śródskórnej przy pomocy cienkiej igły2-3 cm. Przed podaniem jadu należy upewnić się, że nie jest się w żyle w celu zapobieżenia możliwym ciężkim powikłaniom. Dawka jednorazowa zawiera 1mg jadu w 1ml płynu fizjologicznego. Zastrzyk 0,1 ml roztworu odpowiada w przybliżeniu jednemu użądleniu pszczoły /0,012/. Dla w pełni zdrowego człowieka dawka śmiertelna to około 500 użądleń. Jednemu użądleniu pszczoły odpowiada wstrzyknięcie podskórne jednej jednostki jadu pszczelego to jest około 0,01mg wysuszonego jadu. Przy wyższych stężeniach podawanego podskórnie jadu, a więc powyżej 2mg/ml dochodzi z reguły do nekrozy tkanki.  Decydując się na podawanie większych dawek jadu trzeba pamiętać, że efekt terapeutyczny jest lepszy gdy podamy 10 zastrzyków po 0,1 ml roztworu jadu, niż przy jednorazowym podaniul,0ml. Po podaniu podskórnym jadu obserwujemy chorego przez 10 minut; Swędzenie w miejscu wkłucia, stan zapalny skóry i jej duża bolesność nie są wskazaniem do przerwania kuracji. Przy ogólnym swędzeniu ciała podajemy środki przeciwhistaminowe. Reakcja na użądlenie czy też podskórne wstrzyknięcia jadu może być  różna  i  zdecydowana  większość  ludzi  wykazuje  raczej   słaby  odczyn  w  postaci miejscowego   obrzęku,   pieczenia,   zaczerwienienia,   podwyższenia   temperatury   i   bólu. Największy obrzęk powoduje ukąszenie w okolicy oka, ust, języka czy w jamie ustnej. Normalnie po dwu dniach obrzęk ustępuje. U osób uczulonych już po 15 minutach może wystąpić pokrzywka na całym ciele, która utrzymuje się przez dwa trzy dni. Przy powtórnym użądleniu może wystąpić pieczenie i swędzenie całego ciała /szczególnie powiek i warg/, duszność a nawet omdlenie. Reakcja organizmu na wstrzyknięcie jadu może być miejscowa i ogólna oraz mieć przebieg dwufazowy. Miejscowa- bezpośrednio po wkłuciu w jego miejscu w skórze tworzy się biały wałek ze strefą rozszerzającego się zaczerwienienia. Po 3-4 godzinach  narasta obrzęk w miejscu wkłucia,  zaczerwienienie  i  swędzenie osiągające apogeum   po   12   godzinach.   Teraz mogą wystąpić objawy ogólne w postaci złego samopoczucia, dreszczy, bólów  głowy, podwyższonej temperatury, duszności, nudności. wymiotów, spadku ciśnienia, zimnego potu. przyspieszenia akcji serca, omdlenia a nawet wstrząsu anafilaktycznego. Sporadyczne przypadki zgonów są wynikiem porażenia oddechu i załamania się krążenia.

A oto dwa przykłady wskazówek terapeutycznych przy stosowaniu podskórnych wstrzyknięć jadu pszczelego:

―  Reumatoidalne zapalenie stawów, astma oskrzelowa atopowa, schorzenia ginekologiczne – kuracja trwa od 6-10 tygodni w czasie której wykonuje się od 20-30 wstrzyknięć podając od 300-500 jednostek jadu pszczelego.

―  Choroby obwodowego układu nerwowego – w przypadku tych schorzeń jak również w chorobach tętnic obwodowych kuracja jest krótsza, wynosi od 2-3 tygodni i obejmuje 12-15 wstrzyknięć w czasie których podajemy od 80-150 jednostek jadu pszczelego.

Metoda pośrednia – drogą elektroforezy:

               Drugi sposób pośredniej metody podawania jadu pszczelego to elektroforeza polegająca na jego wprowadzaniu do skóry za pomocą prądu galwanicznego o natężeniu 5-30mA. Zabieg trwa od 10-15 minut a kuracja obejmuje 15-20 zabiegów. Jest to metoda najbezpieczniejsza i najmniej przykra dla chorego.

Wskazania: choroby reumatyczne układu ruchu, nerwobóle, zakrzepowe zapalenia żył, bliznowce.

Metoda pośrednia – drogą fonoforezy:

         Trzeci sposób pośredniej metody podawania jadu to fonoforeza polegająca na wprowadzeniu jadu do organizmu przy pomocy ultradźwięków.

Wskazania: choroby reumatyczne układu ruchu, nerwobóle, zespoły bólowe pourazowe, oraz choroby z przeziębienia.

Metoda pośrednia – nacieranie preparatami jadowymi:

                Czwarty sposób pośredniej metody podawania jadu to jego wcieranie w chore miejsca. Wykorzystujemy do tego celu maści, mazidła, olej, emulsje, które zawierając jad pszczeli powodują rozszerzenie naczyń włosowatych i lepsze ukrwienie skóry, a działając przeciwzapalnie działają również przeciwbólowo. Ze względu na możliwość nadwrażliwości skóry na te preparaty wykonujemy najpierw próbę skórną na uczulenie. Ta forma leczenia jest szczególnie przydatna w domowej kuracji schorzeń reumatycznych układu ruchu, chorób obwodowego układu nerwowego, zespołów bólowych pourazowych oraz trudno gojących się ran i odmrożeń.

Metoda pośrednia – inhalacje:

          Piąty sposób pośredniego podawania jadu to inhalacje. Płyn do wziewania uzyskujemy rozpuszczając tabletki z zawartością suchego jadu. Ta forma terapii ma zastosowanie przy zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej i języka.

Metoda pośrednia – akupunktura i chemoakupunktura:

              Szósty sposób pośredniej metody podawania jadu to akupunktura. Doprowadzenie jadu do organizmu następuje za pomocą nakłuwania ciała przy pomocy igieł akupunkturowych. Chemoakupunktura ma zastosowanie w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów i choroby zwyrodnieniowej stawów, astmy oskrzelowej atopowej, choroby zwyrodnieniowej stawów oraz schorzeń obwodowego układu nerwowego.

Postępowanie w przypadku zatrucia jadem pszczelim: – do czasu uzyskania fachowej pomocy lekarskiej należy co trzy godziny podawać choremu szklankę mieszanki składającej się z 50 – 1OOg miodu, 200g wódki, 1g witaminy C i 1 litra przegotowanej wody.

W kraju jedynym producentem maści z jadem pszczelim jest Gospodarstwo Pasieczne Piotra Gronczewskiego – 43 267 Suszec ul. Wyzwolenia 48 tel. /032/1124158.

Według ostatnich doniesień substancje zawarte w jadzie pszczelim hamują proces mnożenia się wirusa HIV powodującego AIDS donoszą naukowcy niemieccy ze Stowarzyszenia Ochrony Środowiska i Zdrowia w Neuherbergu koło Monachium. Podobne właściwości wykazuje też występujący w organizmach moli peptyd „Cecropin A”. Badania nie wyszły dotąd poza stadium kultur laboratoryjnych ale naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie stanie się podstawą nowych metod terapeutycznych. Przewidują wprowadzenie do zarażonych komórek genów, które odpowiadają za produkcję substancji hamujących mnożenie się wirusa HIV.

Autor dr Jerzy Gala

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s