Przykłady terapii propolisowej!

Ropne i alergiczne schorzenia skóry – stosujemy przemywanie miejsc zmienionych chorobowo 7% etanolowym ekstraktem propolisu oraz 2 razy dziennie okłady z 3-5, a nawet 20% maści propolisowej. Przy rozległych zmianach dodatkowo podajemy doustnie 3 razy dziennie po 15 kropli 10% etanolowego ekstraktu propolisu.

Grzybice skóry – miejsca zaatakowane między palcami stóp lub w fałdach skóry kilkakrotnie w ciągu dnia przecieramy 7% etanolowym ekstraktem propolisowym, aż do ustąpienia zmian.

Oparzenia – w oparzeniach I stopnia stosujemy kilkakrotne smarowanie zmienionych chorobowo miejsc 7% nalewką propolisową. Im wcześniej dokonamy tego zabiegu tym będzie on skuteczniejszy i nie wystąpią pęcherze pooparzeniowe. W przypadkach II i III stopnia stosujemy maści: a-lipofilną z 5% etanolowym ekstraktepropolisu zawierającą jako emulgator bezwodną lanolinę oraz wazelinę i olej parafinowy; b-maść na podłożu eurecyny z 5% również etanolowym ekstraktem propolisu. Maści te zmniejszają obrzęk kolagenowy, a także rozległości ognisk martwiczych i zapobiegają ich pogłębianiu. Skracają czas gojenia się ran oparzeniowych do 11-13 dni. Istotnym czynnikiem terapeutycznym obok propolisu jest również podłoże maściowe.

Troficzne zmiany skóry kikutów po amputacjach i pielęgnacja blizn poamputacyjnych – wykonujemy dwa razy dziennie okłady z 3-5% maści propolisowej. Na blizny korzystnie oddziałuje wcieranie maści propolisowej, która rozluźnia tkanki blizny i poprawia ukrwienie doprowadzając do zmiękczenia i uelastycznienia blizn. Wyciąg etalonowy propolisu łączy w sobie właściwości przeciwbakteryjne i stymulujące odnowę tkankową, przyspiesza oczyszczenie i ziarninowanie ran, ułatwia ich gojenie skracając czas regeneracji nawet o 50-80% w porównaniu do stosowanych metod konwencjonalnych.

Modzele, odgniotki, odciski – zakładamy na noc okłady z nalewki propolisowej na dzień zaś z maści propolisowej 5-10%.

Owrzodzenia żylakowe podudzi, odleżyny, trudno gojące się rany – stosujemy maść propolisową 3, 5, 7% w postaci okładów 2 razy dziennie. Przed nałożeniem okładów robimy przymoczki z 7% etanolowego ekstraktu propolisu. W zależności od efektów leczenia można również stosować maść propolisową z dodatkiem maści alantoinowej, linomagu lub solco-serylu.

Półpasiec i opryszczki na tle wirusowym – okłady z 5% maści propolisowej. Przy silnym odczynie bólowym doustnie 3 razy dziennie po 20 kropli 15% ekstraktu etanolowego propolisu. Kanadyjski lekarz Sosnowski opracował technologię produkcji maści zawierającej flawonidy uzyskiwane z propolisu, która nie tylko neutralizuje wirusy opryszczki wargowej

Ból zębów – 3% roztwór etanolowo – glicerynowy propolisu wcieramy w twarde tkanki zęba i po 3-4 minutach uzyskujemy znieczulenie. Można również stosować tamponiki gazowe nasycone 10% etanolowym ekstraktem propolisu. Ważnym czynnikiem w uzyskiwaniu pełnego efektu znieczulającego jest zdolność roztworu etanonowego propolisu do penetracji w głąb twardych tkanek zęba. Obserwacje kliniczne wykazały, że większy efekt znieczulający uzyskuje się w próchnicy średniej czy głębokiej niż powierzchniowej, szczególnie u osób młodych. Przeciwbólowo działa również bezpośrednie przykładanie do miejsc bolących kawałków ogrzanego i zmiękczonego kitu pszczelego. W bólach poekstrakcyjnych stosujemy do zębodołów sączki z 3-5% roztworu etanolowego propolisu. Powoduje to szybkie gojenie się ran i tym samym ustępowanie dolegliwości bólowych, 25%

roztwór propolisu nie tylko silniej działa znieczulająco od kokainy i nowokainy, ale wykazuje jeszcze działanie anestezyjne.

Paradentoza, wrzodziejące zapalenie dziąseł, afty – stosujemy 3 razy dziennie żel i maść propolisową do wcierania, pędzlowanie 10% etanolowym roztworem propolisu i płukanie 0,2% emulsją wodno- etanolową. Możemy również 3 razy dziennie żuć przez pól godziny grudkę kitu pszczelego o wadze 3g przed posiłkami, tak aby się rozpuścił i wtedy połykamy go. Kurację prowadzimy przez tydzień – dawka lecznicza kitu 20g. Stosujemy również mieszanki naparu ziół z propolisem. Skład: liście orzecha włoskiego i mięty po 50g, ziele tymianku lub macierzanki, skrzypu, kwiatu nagietka i liście szałwi po 25 g. Macerujemy zioła ciepłą wodą z dodatkiem kilku kropel 7% etanolowego ekstraktu propolisu. Tak otrzymanym naparem płuczemy jamę ustną. U osób z paradentozą używających protez, przed ich założeniem posypujemy je sproszkowanym, oczyszczonym kitem pszczelim. Powoduje to zarówno leczenie paradentozy jak i lepszą przyczepność protezy do dziąseł.

Ostre i przewlekłe zapalenie ucha środkowego – podajemy 3 razy dziennie po 30 kropli 30% roztworu propolisu w 70% etanolu.

Pooperacyjne, bakteryjne /gronkowcowe/ stany zapalne i grzybicze ucha środkowego – stosujemy 10% roztwór etanolowy propolisu i 3% maść propolisową. W schorzeniach na tle grzybiczym dobre wyniki lecznicze uzyskuje się łącząc propolis z chemiotrapeutykami. Nalewka etanolową propolisu o stężeniu 30% daje w przypadku grzybicy ucha wyleczenie w ciągu 5-7 dni.

Stany po operacji ucha środkowego z ropiejącą jamą pooperacyjną – stosujemy sączki z 3% roztworem etanolowym propolisu do jamy pooperacyjnej 1 raz dziennie.

Zapalenie zatok przynosowych – przy punkcji podaje się do zatoki co drugi dzień 2-4 ml 20% roztworu etanolowego propolisu.

Zapalenie gardła, krtani i oskrzeli – doustnie dwa razy dziennie po 30 kropli 5-10% mleka propolisowego, płukanie gardła 0.2% emulsją wodno – etanolową propolisu, pędzlowanie 10% roztworem etanolowym propolisu, oraz inhalacja 0.25- 1% roztworem propolisu w ilości 5 ml. Przy stosowaniu aerozoli najczęściej 3% roztworu etanolowego propolisu należy wykonać próbę uczuleniową do worka spojówkowego / jedna kroplę roztworu wpuszczamy do worka spojówkowego i w przypadku ostrego przekrwienia oka odstępujemy od inhalacji/. Przy negatywnym wyniku próby uczuleniowej stosuje się 15 inhalacji na kurację. W przewlekłym zapaleniu gardła podaje się 30% rozwór propolisu w 70% etanolu zmieszany z gliceryną w stosunku 1:1.

Nieżyt nosa, angina, zespół przeziebieniowy a także prewencja ogólna -podajemy 40 kropli 10% nalewki propolisowej w 200 ml cieplej wody. Należy popijać i przepłukiwać gardło kilkakrotnie w ciągu dnia. Przy różnego rodzaju stanach zapalnych przebiegających z gorączka, podajemy 3 razy dziennie 30 kropli 10% nalewki propolisowej. Przy katarze smarujemy błonę śluzową nosa 1% kremem. Również dobre efekty w niealergicznych katarach, zapaleniach przedsionka nosa, oraz zewnętrznych przewodów słuchowych uzyskano stosując miejscowo 4.5- 9% maść propolisową. Przy bólu ucha zakładamy na noc do przewodu słuchowego zewnętrznego wacik z 1 % kremem propolisowym.

Gruźlica płac — doustnie w zależności od wieku 1-3 dziennie po 10-30 kropli zróżnicowanego /od 8-30 %/ etanolowego ekstraktu propolisu, 2 razy tygodniowo inhalacje 3% roztworu etanolowego propolisu oraz kilka razy dziennie łyżeczkę syropu propolisowego. Podaje się również masło propolisowe 15% po 10- 15g dwa do trzech razy dziennie na półtorej godziny przed posiłkiem przez okres od 4-40 miesięcy i 2 razy dziennie łyżkę stołową 5-10% mleka propolisowego. Stosuje się również propolis w postaci wodno — alkoholowych lub olejowych roztworów.

Niespecyficzne zapalenie płuc, zapalenie opłucnej i oskrzeli, astma oskrzelowa u dzieci – stosujemy 20-30% etanolowe roztwory propolisu rozcieńczone przed podaniem wodą.

Grypa i jej profilaktyka – szczególnie u osób starszych stosujemy prewencyjne podawanie 20-30% roztworów etanolowych propolisu rozcieńczone przed podaniem wodą.

Choroba niedokrwienna serca i nadciśnieniowa — doustnie 1-3 razy dziennie po 15-20 kropli 8-25% nalewki propolisowej.

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy – stosujemy etanolowy ekstrakt propolisu 8-30% w ilości 30 kropli 2-3 razy dziennie zawieszony w mleku lub odwarze z siemienia lnianego na pół godziny przed jedzeniem. Tabletki alkaliczne o składzie: kwaśny węglan sodu i suchy wyciąg propolisu 3 razy dziennie. Przy bólach żołądka stosować doustnie lOOml ciepłej wody z dodatkiem 50 kropli 15% nalewki propolisowej. Przy endoskopowym stwierdzeniu owrzodzeń śluzówki żołądka i jelit podawać do wypicia na czczo 100 ml ciepłego mleka z dodatkiem 40 kropli nalewki propolisowej. Możemy również stosować grudki kitu pszczelego z mlekiem lub z wodą 3 razy dziennie po lg pierwszego dnia, 3 razy dziennie po 2g drugiego dnia a dalej 3 razy dziennie po 3g aż do ustąpienia dolegliwości. Kit należy podawać przed jedzeniem. Kurację kontynuować przez 14 dni stopniowo zmniejszając dawki kitu.

Wrzodziejące i spastystyczne zapalenie jelita grubego – podajemy 30% etanolowy ekstrakt propolisu rozcieńczony wodą, oraz we wlewie doodbytniczym w połączeniu z krochmalem lub tranem. Efektem leczenia jest ustąpienie bólu oraz poprawa perystaltyki jelitowej.

Zapalenie wątroby – stosujemy podawanie dwa razy dziennie co drugi dzień 40 kropli 10% nalewki propolisowej w lOOml wody oraz przez 10 dni po jednym czopku propolisowym 5% doodbytniczo na noc.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych – podajemy 3 razy dziennie po 40 kropli 30% roztworu etanolowego propolisu oraz 5% czopki propołisowe 2 razy dziennie doodbytniczo przez 7 dni. Szybki efekt terapeutyczny uzyskujemy w 55% leczonych przypadków. W lambliozie najlepsze wyniki uzyskuje się również po podaniu 30% etanolowego ekstraktu propolisu.

Zapalenia nerek i dróg moczowych – należy podawać dwa razy dziennie po 30 kropli 10% etanolowego ekstraktu propolisu oraz czopki propołisowe 5 lub 7% doodbytniczo przez 7 dni.

Przerost i przewlekle zapalenie prostaty – doustnie dwa razy dziennie po 20 kropli zróżnicowanego od 8-25% etanolowego ekstraktu propolisu, 3 razy dziennie łyżkę miodu wrzosowego z dodatkiem propolisu i pyłku kwiatowego oraz 1-2 razy dziennie 7% czopek propolisowy doodbytniczo.

Szczelina odbytu – miejscowo 7% maść propolisowa oraz czopki 5-7% na noc doodbytniczo. \

Zapalenie żylaków odbytu – kompresy z emulsji 0,2 wodno- etanolowej, miejscowo maść propolisowa 10% oraz na noc doodbytniczo czopek propolisowy 5%.

Rany po operacjach położniczych – maść propolisowa 3-5% w formie okładów 2 razy dziennie. Rozszerza naczynia włosowate i podskórne wywołując przekrwienie i przyspieszając gojenie. Działa zarówno bakteriobujczo jak i znieczulająco. Przed założeniem maści ranę przeciera się 7% roztworem etanolowym propolisu do stosowania zewnętrznego.

Zapalenie błony śluzowej pochwy i szyjki macicy /bakteryjnie mieszane/ -stosujemy 5% globulki dopochwowe 2 razy dziennie przez 6-7 dni.

Rzęsistkowe zapalenie błony śluzowej pochwy – 1 raz dziennie 7,5% globulki dopochwowe przez 10 dni oraz 3% etanolowy roztwór propolisu.

Zespól wypadania hormonalnego/klimakterium/ – podajemy prewencyjnie przez rok 1 raz dziennie 10 kropli 10% etanolowego roztworu propolisu w celu złagodzenia okresu przekwitania.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, gościec zwyradniający stawów i kręgosłupa – w leczeniu podaje się 300mg zagęszczonego wyciągu etanolowego propolisu na dobę przez okres 4 tygodni. Miejscowo stosuje się fonoforezę z 3 i 7% maści propolisowej w ilości 8-10 zabiegów na kurację. Czas zabiegu od 4-7 minut. Uzyskuje się zmniejszenie obrzęków, bólu oraz ustępowanie procesu zapalnego.

Zapalenie tkanek miękkich okołostawowe – doustnie dwa razy dziennie po 20 kropli 15% etanolowego ekstraktu propolisu, miejscowo okłady z 7-10% maści propolisowej oraz na noc opatrunki ze szlamem propolisowym pod ceratką przez okres 14 dni.

Zapalenie szpiku kostnego – plomby propolisowe.

Propolis można także stosować w połączeniu z miodem, pyłkiem, czy mleczkiem pszczelim, oraz w skojarzeniu z ziołami i lekami syntetycznymi. W kompleksowej apiterapii wymienionych powyżej przykładowo schorzeń obok propolisu stosuje się pozostałe preparaty pszczele w różnej postaci. Dzieciom w zależności od wieku podaje się propolis w zróżnicowanych dawkach, przeciętnie połowę dawki przeznaczonej dla dorosłych.

W leczeniu zarówno dorosłych jak i dzieci stosuje się wyłącznie preparaty z propolisem standaryzowanym.

Autor dr Jerzy Gala

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s